Průvodce výběrem tiskárny pro domácí použití nebo v malé firmě
Na základě našich dlouholetých zkušeností Vám nabízíme jednoduchý návod, jak nejlépe vybrat tiskárnu domů nebo do firmy, abyste byli maximálně efektivní a po nákupu nezjistili, že jste koupili něco, co neodpovídá Vašim potřebám nebo požadavkům. Smyslem průvodce není Vám doporučovat konkrétní značku či dokonce model tiskárny, ale pomoci Vám s lepší orientací v dnešní obsáhlé nabídce stále se měnících modelů všech možných značek a provedení. Uvedený návod záměrně zužujeme na nejpoužívanější technologie tisku a nebudeme se proto vůbec zabývat vysoce profesionálními či naopak okrajovými způsoby tisku a speciálními zařízeními pro tyto způsoby.
Laser nebo inkoust
Na samém začátku si musíte rozmyslet, jakou technologii tisku vlastně potřebujete. Jestli potřebuji tisknout ve foto kvalitě s vysokým rozlišením, pak je volba jasná a musím zvolit inkoustovou technologii. Jestli nepotřebuji tisknout fotky ve vysokém rozlišení, pak mohu volit i laserovou nebo LED technologii. A jestli mi stačí tisknout pouze černě, pak vřele doporučujeme volbu monochromatické (pouze černé) laserové tiskárny.
Výhody běžných inkoustových tiskáren:
- možnost tisku ve vysokém rozlišení-foto kvalitě
- zpravidla nižší pořizovací cena než lasery
Nevýhody běžných inkoustových tiskáren:
- většinou pomalejší náběh i samotný tisk než u laserových tiskáren
- možnost zaschnutí tiskové hlavy při dlouhodobé nečinnosti tiskárny, riziko rozpití textu na běžných médiích
- pokud dojde k jeho navlhnutí nebo potřísnění vodou
- velká spotřeba inkoustu při hloubkovém čištění trysek tiskové hlavy
Výhody laserových a LED tiskáren:
- zpravidla rychlejší výtisky
- nehrozí rozpití textu
- nemůže zaschnout náplň
Nevýhody běžných laserových tiskáren:
- nemožnost tisku ve vysokém rozlišení, ve fotokvalitě
- zpravidla vyšší pořizovací náklady barevné laserové tiskárny v porovnání s inkoustovou
Formát tisku, velikost zařízení a měsíční zátěž
Běžná nejprodávanější tisková zařízení tisknou na papír či jiná média až do velikosti formátu A4. Pro náročnější požadavky lze zvolit zařízení umožňující tisk až do formátu A3. Pro domácí použití i potřeby malé firmy je ale formát A4 plně postačující a pro ojedinělé případy potřeby tisku na formát A3 je možno využít např. služeb nejbližšího grafického studia nebo Copy shopu. Existuje i možnost koupě tzv. přenosné mobilní tiskárny, kterou lze díky jejím opravdu miniaturním rozměrům vozit s sebou např. při pracovních cestách nebo dovolené. Takové zařízení je ale výrazně dražší než běžné typy.
Naopak velkoformátové zařízení pak umějí tisk na formát A2 či mnohem vyšší, ty se však už vůbec nehodí pro domácí použití nebo potřeby malé firmy.
Pokud jde o měsíční zátěž tiskárny, tak u každého modelu výrobce uvádí maximální možné měsíční zatížení tiskárny (kolik stránek lze na tomto zařízení vytisknout každý měsíc). Toto číslo nesmí uživatel překročit, protože pak by výrobce mohl odmítnout uznat případnou vadu v záruční době. Nemusíte však mít obavy, pro běžné použití je tohle číslo dostatečně dimenzované a většina uživatelů ho nepřesáhne. Pokud víte, že budete tisknout mnoho tisíc stran měsíčně, pak si tento údaj speciálně ověřte a vyberte takový model, který snese i vyšší zatížení.
Tiskárna nebo multifunkce
Když máte jasno v technologii a velikosti formátu, pak je stejně důležité zvážit, zda pořídím pouze tiskárnu, nebo raději tzv. Multifunkci – jediné zařízení, které schopno už v základní konfiguraci (výbavě) jak klasicky tisknout, tak i skenovat a kopírovat dokumenty. Dražší multifunkční zařízení mají i wifi (bezdrátové) síťové připojení ke všem PC v domácí nebo firemní síti a internetu, Bluetooth pro přijímání dokumentů k tisku z mobilu, posílání a přijímání faxů, čtečky karet atd. Vše je pak jen o vašich dalších přáních a ceně, kterou jste ochotni investovat za nadstandardní výbavu.
Nejlevnější inkoustové tiskárny pořídíte zpravidla kolem 1000 Kč, inkoustové multifunkční zařízení pak asi o 1000 Kč víc. Monochromatické (pouze černé) laserové tiskárny lze sehnat za podobné peníze, jako inkoustové tiskárny, podobné to je i u monochromatických laserových multifunkcí.
Provozní náklady
Tento bod je asi nejdůležitější, ale paradoxně je většinou spotřebitelů nejvíce opomíjen. Platí zde jedno pravidlo, zejména pro inkoustovou technologii: Čím nižší pořizovací cena na začátku, tím vyšší provozní náklady!
Výrobce nutí zákazníky, aby používali minimálně po celou dobu trvání záruky na zařízení, pouze tzv. originální spotřební materiál-náplně, tedy náplně od stejného výrobce, jako je výrobce tiskového zařízení. Podmiňuje tím trvání záruky na celé zařízení. Je to podobné, jako by Vás výrobce automobilu nutil tankovat palivo pouze u jedné konkrétní značky (té nejdražší), jinak přijdete o záruku na celý automobil…
Vzhledem k tomuto diktátu je velmi důležité, umět si spočítat, co mě bude stát provoz. Není v našem zájmu Vás zdržovat nudnými čísly a vzorečky, proto této problematice věnujeme příští článek, který bude zaměřen pouze na téma ekonomiky provozu tiskárny a nejčastějším chybám při jejím výběru. Zde chceme jen krátce upozornit, že pokud plánujete tisknout častěji než 2x týdně (což by každý vlastník inkoustových tiskáren vzhledem k riziku zaschnutí tiskových hlav měl dělat), měl by zájemce o inkoustové zařízení vybírat z těch tiskáren, které mají dělené náplně-každá jednotlivá barevná kazeta extra, nikoliv ty, která mají nejčastěji pouze 2 náplně - černou a tříbarevnou. U laserů je potřeba ověřit u prodavače v obchodě, nebo v manuálu tiskárny či souvisejících produktech na e-shopu, zda tisková kazeta - toner obsahuje fotocitlivý válec (OPC drum), nebo jestli je válec samostatně. Pokud je kazeta včetně válce, je to výhodnější především z hlediska snadnější výměny spotřebáku a lepší kvality tisku. Cenově to vychází srovnatelně, kazeta bez válce je sice levnější, ale pokud rozpočítáme do ceny tisku i cenu válce, pak dostaneme podobná čísla, jako u kazet, jejichž je válec pevnou součástí.
Věříme, že jsme Vám tímto návodem zjednodušili výběr té nejlepší tiskárny pro Vaše potřeby. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat.